Slovenskí volejbalisti zdolali Estónsko 3:0 v kvalifikácii na ME

29.05.2014 Celý región

Rentis 29. mája (TASR) - Slovenskí volejbalisti zvíťazili vo štvrtkovom zápase 2. kola kvalifikácie ME v gréckom Rentise nad Estónskom hladko 3:0. Najväčší odpor kládol súper v druhom sete, ktorý Slováci vyhrali 25:23. Vo zvyšných dvoch dejstvách už boli výrazne lepší, získali ich vo svoj prospech zhodne na 18.

S deviatimi bodmi patrí Slovensku v neúplnej tabuľke C-skupiny vedúca priečka, pričom sa čerstvým víťazstvom bodovo odpútali práve od pobaltského súpera. Zverenci trénera Flavia Gulinelliho sa v piatok o 16.00 SELČ v rámci bojov na druhom kvalifikačnom turnaji stretnú s outsidermi z Maďarska, ktorých vo štvrtok od 18.30 SELČ čakal duel s domácimi Grékmi.

Priamy postup na majstrovstvá Európy v Bulharsku a Taliansku si zabezpečí víťaz C-skupiny. Šancu nestratí ani druhý tím zo "slovenskej" skupiny, ten bude na budúci rok bojovať o postup na kontinentálny šampionát v baráži s druhým z F-skupiny (Bielorusko, Turecko, Dánsko, Švédsko).

Druhý turnaj kvalifikácie ME volejbalistov v Rentise:

Estónsko - Slovensko 0:3 (-18, -23, -18)
Zápas trval 82 minút, rozhodovali: Satanassi (Tal.) a Penkov (Bul.).

Estónsko: K. Toobal 0, Venno 1, Pupart 2, Kreek 6, Juhkami 13, Aganits 8, libero Rikberg (Teppan 6, Täht 4, A. Toobal 0). Tréner: G. Cretu.

Slovensko: Masný 4, Bencz 15, Kohút 10, Paták 12, Červeň 2, Janušek 9, libero Kubš (Kostoláni 1, Zaťko 0, Vlk 0). Tréner: F. Gulinelli.

Priebeh zápasu:

Slovenskí volejbalisti síce prehrávali v úvode 0:2, ale náskok súpera rýchlo zmazali, dostali sa do pohody a svoj náskok postupne nevýšili na päť bodov - 10:5. Slováci si svoje vedenie udržiavali a nerozhodila ich ani krátka pauza, keď sa za stavu 14:10 spustil v hale alarm a chvíľu sa nehralo. Záver setu mali v rukách a vyhrali ho 25:18, keď sa na záver blysol pekným blokom Paták.

Úvod druhého setu bol vyrovnaný, potom sa Estónci dostali do vedenia 11:9. Z náskoku sa však dlho netešili, pretože Slováci rýchlo vyrovnali a po ese kapitána Masného dokonca viedli 15:13. Lenže súper z Pobaltia sa nevzdal a po chybách Slovákov na príjme sa dostal do vedenia 19:17. Slováci získali po dlhšom čase vedenie, keď Janušek vytĺkol bloky - 22:21. Prvý setbal mali Slováci po výbornom smeči Kostolániho a hneď ho aj využili, keď trojblokom zastavili estónsky útok z doskoku.

Pohodu z koncovky druhého setu si preniesli Slováci aj do úvodu tretieho a na prvom technickom timeoute viedli 8:6. Zverenci trénera Gulinelliho získali pri Masného servise aj ďalšie dva body a za stavu 10:6 donútili súpera k timeoutu. Slováci držali opraty duelu v rukách a postupne si vypracovali náskok 16:10. Po Benczovom smeči a Červeňovom útoku po výbornom servise Kohúta bolo už 18:11 a Slováci kráčali za dôležitým víťazstvom a tromi bodmi. Prvý mečbal vybojoval krásnym útokom stredom Kohút - 24:17. Aj tretí set vyhrali Slováci 25:18 a tešia sa z cenného víťazstva po výbornom výkone.

Hlas po zápase:

Flavio Gulinelli, tréner SR: "Chalani dnes zvládli zápas veľmi dobre. V taktike sme urobili len malé zmeny oproti prvému zápasu s Estónskom v Poprade. Hrali sme veľmi dobre, darilo sa nám aj na servise a hoci sme sa v niektorých momentoch trochu trápili na príjme, Masný podal na nahrávke perfektný výkon a naši útočníci sa presadzovali, o čom svedčí aj štatistika, keď sme na útoku mali viac ako 60 percentnú úspešnosť. Som rád, že sme zvládli náročný zápas a ideme ďalej."